top of page
Saray
Image by Wander Creative
Antik Yapısı
Image by Daniel H. Tong
istanbul-turkey-sea-buildings-4k_1538067
Türkiyedeki-Tarihi-Yerler.jpg
Saray
Image by Wander Creative
Antik Yapısı
Image by Daniel H. Tong
istanbul-turkey-sea-buildings-4k_1538067
Türkiyedeki-Tarihi-Yerler.jpg

Uxmal Tapınağı

Mayalar’ın inşa ettiği en ünlü yapılardan birisi olan Uxmal Tapınağı, Meksika’nın Yucatan eyaletinde bulunmaktadır. Mu kıtası ile ilgili önemli bilgiler sunan araştırmacı James Churchward’a göre Uxmal Tapınağı, Mu kıtası anısına yapılmıştır. Bu tapınakta yer alan bir yazıtta “geldiğimiz yer olan Batı ülkelerinin anısını korumak için inşa edilmiştir” ifadesi bulunmaktadır.


Dünyanın en önemli yapılarından biri olan Uxmal Tapınağı kültürel olarak çok önemli olmasına rağmen değeri pek bilinmemektedir. Maya dilinde Uxmal kenti “Ay’ın şefkatini barındıran kent” anlamına gelmektedir.Uxmal, Maya uygarlığının Kozmik Dişil bir ibadethanesidir. Burada Maya kadınları beşeri ve kozmik bilgiler üzerine eğitimler almaktaydılar. Bu eğitimlerde hem dünyadaki görevlerini, hem de ruhsal görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek üzeri eğitilirlerdi. "Büyük Büyükanne", Mayaların IX'CHEEL olarak adlandırdıkları Kutsal Ana'ya sevgi hitabıdır. IXCHEEL Tanrıça, Tabiat Ana'dır, Işığın Annesi'dir.


Uxmal, Maya dilinde “üç defa inşa edilmiş” anlamına gelmektedir. Adını bu piramidin aynı noktada inşa edilmiş üçüncü tapınak olmasından alıyor. Uxmal’ın en önemli özelliği ise çoğu Yucatán bölgesinin aksine suyunu Cenotelerden değil, yağmur suyu toplayan yapay sarnıçlardan elde etmesidir.


Uxmal Tapınağı’nın yapımı ile ilgili çeşitli efsaneler vardır. Bunlardan bir tanesi şu şekildedir;


Bu tapınağın, annesi tarafından bir yumurtadan çıkan güçlü bir cüce büyücü tarafından inşa edildiğini anlatmaktadır. Cüceyi tehdit olarak gören kral, onun hayatına karşılık olarak 3 tane imkansız görev verir. Bu görevlerden ikisini yerine getiren cüce son olarak bir gece içerisinde Uxmal’da yer alan herhangi bir yapıdan çok daha büyük bir piramit inşa etmek zorundadır, aksi halde cücenin idam edilmesi emredilmiştir. Bir gece içerisinde Uxmal Tapınağı’nı inşa eden cüce, Uxmal’ın yeni hükümdarı olarak selamlanmış ve yapı ona ithaf edilmiştir.

Uxmal Piramidi, Venüs gezegeni ile aynı hizada yer almaktadır ve merdivenler, güneşin ışınlarıyla aynı hizada bulunmaktadır.


Uxmal kentinin, MS 1080 civarında, güneydeki Klasik dönemin sona ermesinden kısa bir süre sonra terk edildiği düşünülmektedir. Uxmal’ın terk edilişinin muhtemelen yönetici seçkinleri ortadan kaldıran bir toplumsal isyandan kaynaklandığına inanılmaktadır.


Fakat yazılı kaynaklarda geçen bilgilere göre Uxmal kenti, İspanyolların Yucatan’ı işgalinden sonra terk edilmiş ve yağmalanmıştır.

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page